Články nejen o fotografování


uvodnithumbjpg

30 - bitové zpracování fotografií

Také už jste slyšeli, že potřebujete pořádný monitor, který umí zobrazit víc barev, abyste mohli lépe pracovat s fotkou? A jak to vlastně s těmi barvami a lepšími monitory je? Má to vůbec význam? O tom bude dnešní článek.


uvodnithumbjpg

Loupedeck - recenze

Už nějakou dobu sleduji různá "udělátka", která by mi mohla urychlit a zjednodušit práci v Lightroomu. Na internetu je jich spousta od herních ovladačů přes různé MIDI šoupátka až po Loupedeck. A na něj se dnes podíváme podrobněji.


uvodnithumbjpg
uvodnithumb

Retuš a úpravy černobílé fotografie

Retušování a úprava černobílých fotografií se může lišit od retuše barevné fotografie. Obzvlášť pokud nejprve fotografii převedete do černobílá a až poté ji budete retušovat. Jak na to se dozvíte v následujícím článku.


uvodnithumbjpg

Převod fotografie do černobílé podoby

Kouzlo černobílé fotografie funguje stále. Dnešní digitální fotoaparáty ale vesměs fotí vždy v barvě a proto je potřeba fotografii následně převést do černobílé. Pokud Vás zajímá jak to udělat a jaké jsou možnosti čtěte dál.


uvodnithumbjpg
uvodnithumb

Digitální fotografie v Adobe Photoshop Lightroom 6 a CC

Nedávno jsem zde zveřejnil recenzi knihy o Photoshopu. Dnes se podíváme na další knihu konkrétně na knihu o Lightroomu což je program úzce spojený s Photoshopem bez kterého si nedovedu svoji práci představit. Kniha opět vyšla v nakladatelství Albatros


uvodnithumb

Kniha Adobe Photoshop CC

Spoustu lidí se mne ptá, kde najdou informace jak co dělat v Photoshopu, jestli existují nějaké knihy nebo výuková videa, ze kterých by se mohli naučit upravovat fotografie. Dnes si napíšeme něco o jedné z knih která právě vyšla v nakladatelství Albatros.


uvodnithumb
uvodnithumb

Technika Dodge & Burn

Co je to Dodge & Burn technika a k čemu se vlastně používá? To se dozvíte v prvním článku na téma postproces ve fotografii. Článek bude trochu rozsáhlejší, ukážeme si více možností této techniky a také jak tyto techniky vylepšit.


uvodnithumb

Jak vybrat kompaktni fotoaparát

Protože se na mne čas od času obrátí někdo z přátel a chce radu ohledně toho, jaký fotoaparát si má koupit, rozhodl jsem se napsat krátký článek o tom, jakým způsobem bych kompaktní fotoaparát vybíral já.


uvodnithumb
uvodnithumb

Softbox třikrát jinak

Možná Vás to ani nenapadlo, ale softbox se dá použít i jinak, než jak se používá standardně při svícení na střed. V následujícím článku Vám ukážu co se dá se softboxem dělat a jaké výsledky tím můžete docílit.


uvodnithumb

Základní druhy svícení portrétu

Jak nasvítit portrét v ateliéru? Existují nějaká pravidla jak by měl portrét vypadat? A jak takový portrét nasvítit a jaké světlo použít? Odpověď na tyto otázky se dozvíte v následujícím článku.


uvodnithumb
uvodnithumb

Poměry světel v ateliéru a jejich měření

Při základním svícení dvěma a více světly v ateliéru občas zaslechnete pojem poměr mezi světly. Nebo zaslechnete pojem kontrast scény. Co to je, jak to nastavit a co to vlastně dělá se dočtete v následujícím článku.


uvodnithumb

Měření expozice v ateliéru

První věc na kterou při práci v ateliéru narazíte je, jak správně určit expozici. Stačí mi na to fotoaparát a jeho expozimetr? Nebo si vystačím s histogramem? A nebo potřebuji expozimetr? Na tyto otázky se Vám budu snažit odpovědět v následujícím článku.


uvodnithumb
uvodnithumb

Kontrast

Co je to vlastně kontrast? A dá se nějak ovlivnit při fotografování v ateliéru? A pokud ano jak? Pokud si dáváte tyto otázky, přečtěte si následující článek, kde se tématem kontrastu při použití jednoho světla zabývám.


uvodnithumb

Clona

Co je to vlastně clona, kde ji najdu a k čemu vlastně slouží? A platí nějaké zákonitosti pro její používání? A opravdu ovlivňuje ostrost fotografie a musím ji nastavit aspoň na 5.6? Pokud si kladete tyto nebo podobné otázky čtěte dál.


uvodnithumb
uvodnithumb

Práce s odrazovou deskou

Jak správně pracovat s odrazovou deskou při fotografování v exteriéru? K čemu vlastně slouží odrazová deska? Jsou nějaká pravidla a triky, které je potřeba dodržovat? V následujícím článku se to vše dozvíte.


uvodnithumb

Světlo a čtverec vzdálenosti

Dle máho názoru existuje při práci se světlem jeden nejdůležitější zákon. A ten zní: Světlo ubývá se čtvercem vzdálenosti. Co přesně to znamená, jak se to projevuje a jak toho využít popisuji v následujícícm článku.


uvodnithumb
uvodnithumb

Jak nastavit fotoaparát v ateliéru?

Většina kurzů, kterých jsem se účastnil vypadala asi tak, že mi dali do ruky odpalovač, postavili mě pře modelku a předem připravenou scénu a řekli mi jaké hodnoty si mám nastavit na foťáku. Zásadní otázka ale měla být, proč mám foťák takhle nastavit. A o tom je následující článek.


Také nás najdete na sociálních sítích


;