Články nejen o fotografování


uvodnithumbjpg

Focení černobílých portrétů v ateliéru s Godox QS-400 II a jak a proč nastavit správný čas

Backstage video z focení černobílých portrétů v ateliéru s Godox QS-400 II a pár slov o tom co je to synchronizační čas, jak funguje závěrka při fotografování se zábleskem a jak nastavit fotoaparát ve studiu s běžným zábleskem.


uvodnithumbjpg

Fotografování - Video z fotografování svatebních šatů v exteriéru

Dnes jsem si pro vás připravil zákulisní video z fotografování svatebních šatů v exteríéru. Povíme si něco málo o použitém zábleskovém světle Godox o rozmarech počasí a uvidíte, jak vlastně focení probíhalo.


uvodnithumbjpg
uvodnithumbjpg

Dodge & Burn ve Photoshopu při retuši portrétu

V tomto videu se dozvíte jak použít techniky Dodge & Burn (lokální zesvětlení a ztmavení) při retuši portrétů, jak lépe zviditelnit při práci problémové partie fotografie a jak pomocí této techniky docílit lepší vzhled fotografie.


uvodnithumbjpg

Základní nástroje pro techniku Dodge & Burn ve Photoshopu

V tomto videu se dozvíte základní techniky a nástroje používané pro techniku Dodge & Burn v programu Adobe Photoshop, jejich výhody, nevýhody a použití. Video nepopisuje detailní použití při retuši, ale princip jak to udělat.


uvodnithumbjpg
uvodnithumbjpg

Photoshop -Vylepšená frekvenční separace

Pokračování povídání o frekvenční separaci. Tentokrát se zaměřím na odstranění problémů frekvenční separace o kterých jsme se zmínil v předchozím videu a ukážu pár dalších vychytávek používaných ve frekvenční separaci.


uvodnithumbjpg

Základy barevných prostorů a správy barev ve fotografii a Photoshopu

Protože jsem v poslední době zaznamenal mnoho dotazů na téma barevných prostorů a kde a jak je nastavit ve foťáku a v celém průběhu postprocesu, připravil jsme na toto téma krátké video, kde se to snažím vysvětlit.


uvodnithumbjpg
uvodnithumbjpg

Photoshop - Základní princip frekvenční separace

Tentokrát jsem si připravil krátké video, ve kterém se snažím srozumitelně vysvětlit základní princip oblíbené retušovací techniky zvané frekvenční separace, jak funguje jak a kdy ji správně nastavit, její použití, výhody a nevýhody.


uvodnithumbjpg

30 - bitové zpracování fotografií

Také už jste slyšeli, že potřebujete pořádný monitor, který umí zobrazit víc barev, abyste mohli lépe pracovat s fotkou? A jak to vlastně s těmi barvami a lepšími monitory je? Má to vůbec význam? O tom bude dnešní článek.


uvodnithumbjpg
uvodnithumbjpg

Loupedeck - recenze

Už nějakou dobu sleduji různá "udělátka", která by mi mohla urychlit a zjednodušit práci v Lightroomu. Na internetu je jich spousta od herních ovladačů přes různé MIDI šoupátka až po Loupedeck. A na něj se dnes podíváme podrobněji.


uvodnithumb

Retuš a úpravy černobílé fotografie

Retušování a úprava černobílých fotografií se může lišit od retuše barevné fotografie. Obzvlášť pokud nejprve fotografii převedete do černobílá a až poté ji budete retušovat. Jak na to se dozvíte v následujícím článku.


uvodnithumb
uvodnithumbjpg

Převod fotografie do černobílé podoby

Kouzlo černobílé fotografie funguje stále. Dnešní digitální fotoaparáty ale vesměs fotí vždy v barvě a proto je potřeba fotografii následně převést do černobílé. Pokud Vás zajímá jak to udělat a jaké jsou možnosti čtěte dál.


uvodnithumb

Digitální fotografie v Adobe Photoshop Lightroom 6 a CC

Nedávno jsem zde zveřejnil recenzi knihy o Photoshopu. Dnes se podíváme na další knihu konkrétně na knihu o Lightroomu což je program úzce spojený s Photoshopem bez kterého si nedovedu svoji práci představit. Kniha opět vyšla v nakladatelství Albatros


uvodnithumb
uvodnithumb

Kniha Adobe Photoshop CC

Spoustu lidí se mne ptá, kde najdou informace jak co dělat v Photoshopu, jestli existují nějaké knihy nebo výuková videa, ze kterých by se mohli naučit upravovat fotografie. Dnes si napíšeme něco o jedné z knih která právě vyšla v nakladatelství Albatros.


uvodnithumb

Technika Dodge & Burn

Co je to Dodge & Burn technika a k čemu se vlastně používá? To se dozvíte v prvním článku na téma postproces ve fotografii. Článek bude trochu rozsáhlejší, ukážeme si více možností této techniky a také jak tyto techniky vylepšit.


uvodnithumb
uvodnithumb

Jak vybrat kompaktni fotoaparát

Protože se na mne čas od času obrátí někdo z přátel a chce radu ohledně toho, jaký fotoaparát si má koupit, rozhodl jsem se napsat krátký článek o tom, jakým způsobem bych kompaktní fotoaparát vybíral já.


uvodnithumb

Softbox třikrát jinak

Možná Vás to ani nenapadlo, ale softbox se dá použít i jinak, než jak se používá standardně při svícení na střed. V následujícím článku Vám ukážu co se dá se softboxem dělat a jaké výsledky tím můžete docílit.


uvodnithumb
uvodnithumb

Základní druhy svícení portrétu

Jak nasvítit portrét v ateliéru? Existují nějaká pravidla jak by měl portrét vypadat? A jak takový portrét nasvítit a jaké světlo použít? Odpověď na tyto otázky se dozvíte v následujícím článku.


uvodnithumb

Poměry světel v ateliéru a jejich měření

Při základním svícení dvěma a více světly v ateliéru občas zaslechnete pojem poměr mezi světly. Nebo zaslechnete pojem kontrast scény. Co to je, jak to nastavit a co to vlastně dělá se dočtete v následujícím článku.


uvodnithumb
uvodnithumb

Měření expozice v ateliéru

První věc na kterou při práci v ateliéru narazíte je, jak správně určit expozici. Stačí mi na to fotoaparát a jeho expozimetr? Nebo si vystačím s histogramem? A nebo potřebuji expozimetr? Na tyto otázky se Vám budu snažit odpovědět v následujícím článku.


uvodnithumb

Kontrast

Co je to vlastně kontrast? A dá se nějak ovlivnit při fotografování v ateliéru? A pokud ano jak? Pokud si dáváte tyto otázky, přečtěte si následující článek, kde se tématem kontrastu při použití jednoho světla zabývám.


uvodnithumb
uvodnithumb

Clona

Co je to vlastně clona, kde ji najdu a k čemu vlastně slouží? A platí nějaké zákonitosti pro její používání? A opravdu ovlivňuje ostrost fotografie a musím ji nastavit aspoň na 5.6? Pokud si kladete tyto nebo podobné otázky čtěte dál.


uvodnithumb

Práce s odrazovou deskou

Jak správně pracovat s odrazovou deskou při fotografování v exteriéru? K čemu vlastně slouží odrazová deska? Jsou nějaká pravidla a triky, které je potřeba dodržovat? V následujícím článku se to vše dozvíte.


uvodnithumb
uvodnithumb

Světlo a čtverec vzdálenosti

Dle máho názoru existuje při práci se světlem jeden nejdůležitější zákon. A ten zní: Světlo ubývá se čtvercem vzdálenosti. Co přesně to znamená, jak se to projevuje a jak toho využít popisuji v následujícícm článku.


uvodnithumb

Jak nastavit fotoaparát v ateliéru?

Většina kurzů, kterých jsem se účastnil vypadala asi tak, že mi dali do ruky odpalovač, postavili mě pře modelku a předem připravenou scénu a řekli mi jaké hodnoty si mám nastavit na foťáku. Zásadní otázka ale měla být, proč mám foťák takhle nastavit. A o tom je následující článek.


uvodnithumb

Také nás najdete na sociálních sítích


;